roumeliotis
Μάνος Βαραλής

«Αυτά που βιώσαμε δεν είναι αγώνας μπάσκετ»

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού ήταν καλύτερη από τον Παναθηναϊκό, στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, στο ακατάλληλο για διεξαγωγή τέτοιων αγώνων κλειστό της Λεωφόρου, όμως γνώρισε την ήττα με 68-65 στην παράταση (60-60 κ.α.) μέσα σε μια... ζούγκλα, με τον Θάνο Νίκλα να τονίζει:

«Αυτό που θέλω να πω και να εκφράσω μετά το τέλος αυτού του τελικού, είναι τη βαθιά μου λύπη και τα περαστικά μου στην τραυματισμένη μας αθλήτρια, την Κρίστιν Βίτολα, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Το μυαλό μας και η συμπαράστασή μας είναι εκεί, της ευχόμαστε περαστικά. Όσον αφορά στο παιχνίδι, σίγουρα μπορούμε να πούμε πάρα πολλά πράγματα. Δεν συνηθίζω να μιλάω για διαιτησία, αλλά αυτά που βιώσαμε, είδαμε, έγιναν και αντιμετωπίσαμε δεν αντικατοπτρίζουν αγώνα μπάσκετ.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια, που παρά τις συνθήκες αυτές, έφτασαν το ματς στην παράταση. Δυστυχώς, δεν αντέξαμε στο τέλος, από δικά μας λάθη και από κάποια ριμπάουντ που δεν πήραμε στο φινάλε και έτσι, χάσαμε τη νίκη. Η σειρά έχει μέλλον.

Τώρα, δίνουμε τον επόμενο τελικό στην έδρα μας, πολύ σημαντικό ματς, πρέπει να δούμε τι μπορούμε να διορθώσουμε. Πρέπει να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι η Βίτολα».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Θεωρώ, ότι το κάναμε δύσκολο εμείς οι ίδιες. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό μας στοίχισε. Για ακόμη μια φορά, τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν πληγή για εμάς, ειδικά αφού χάσαμε τη Βίτολα, μετά από χτύπημα στο πρόσωπο! Να ευχηθώ, σε αυτό το σημείο, περαστικά στη συμπαίκτρια μου. Η σειρά συνεχίζεται στο γήπεδο μας, με τον κόσμο μας, για το 2-1».

Διαβάστε περισσότερα...

Ραντεβού με την ιστορία για Νέους ΟΣΦΠ

Η αποστολή των Νέων του Ολυμπιακού βρίσκεται στη Νιόν της Ελβετίας, εκεί όπου θα λάβει μέρος στο Final Four του UEFA Youth League. Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά θα αντιμετωπίσουν τη Ναντ στον ημιτελική της διοργάνωσης και σε περίπτωση πρόκρισής τους θα παίξουν με τον νικητή του άλλου ημιτελικού Πόρτο Κ19 – Μίλαν Κ19, τη Δεύτερα στις 22/04.

Στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Ναντ την Παρασκευή (19/04, 15:00), έχοντας φυσικά ως μοναδικό στόχο την πρόκριση που θα στείλει τους «ερυθρόλευκους» στον τελικό του UEFA Youth League.

Ο Ολυμπιακός είναι η Ελληνική ομάδα που φτάνει μέχρι την τελική φάση της διοργάνωσης έχοντας καταφέρει μέχρι τώρα να αποκλείσουν ομάδες όπως οι Λέτσε, Καμπάλα, Ίντερ, Λανς και Μπάγερν Μονάχου.

Πρώτο εμπόδιο σε αυτό το ευρωπαϊκό ταξίδι ήταν η πρωταθλήτρια Ιταλίας, Λέτσε την οποία όμως ο Ολυμπιακός νίκησε με 6-2 συνολικό σκορ (3-1 και 1-3) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Εκεί όπου τον περίμενε η Καμπάλα με το πρώτο παιχνίδι να είναι στο Αζερμπαϊτζάν.

Το ταξίδι ήταν πολύωρο και δύσκολο για όλη την αποστολή του Ολυμπιακού, όμως το «καθαρό» 0-3 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας, οδήγησε τους Νέους με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Το δεύτερο ματς ήταν εξίσου εμφατικό για τους «ερυθρόλευκους», καθώς πήραν τη νίκη στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης» με σκορ 4-0 και λίγα 24ωρα αργότερα η κληρωτίδα έβγαλε το όνομα της Ίντερ στο δρόμο του Θρύλου.

Η πρωτοπόρος εκείνη την περίοδο Ίντερ στο πρωτάθλημα Νέων της Ιταλίας, ήρθε στην Ελλάδα για το νοκ άουτ ματς και χιλιάδες κόσμος παρακολούθησε τον μεγάλο αγώνα από κοντά στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο κατά τη διάρκεια του ματς, καθώς στο 72′ αποβλήθηκε ο Παπακανέλλος, πήρε σπουδαία πρόκριση στα πέναλτι για τους «16» του θεσμού.

Στην επόμενη φάση ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, είχε να προετοιμάσει τους ποδοσφαιριστές του για την πρωταθλήτρια Γαλλίας, Λανς. Ομάδα η οποία είχε προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης, ως πρωτοπόρος των ομίλων του UEFA Youth League.

Το «Γ. Καραϊσκάκης» άνοιξε και πάλι τις πόρτες του και ο κόσμος του Θρύλου ήταν και πάλι εκεί για να στηρίξει τους νεαρούς παίκτες. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, για δεύτερο σερί ματς μετά απ’ αυτό με την Ίντερ. Εκεί ο Ολυμπιακός και πάλι εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος και εύστοχος, παίρνοντας την ιστορική πρόκριση για τα προημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, εκεί όπου καμία άλλη Ελληνική ομάδα δεν είχε καταφέρει να φτάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Το έπος του Μονάχου

Στους «8» του UEFA Youth League ο Ολυμπιακός «έπεσε» με την Μπάγερν Μονάχου και αυτήν τη φορά το νοκ άουτ ματς ήταν εκτός έδρας. Η Μπάγερν μία ομάδα με αρκετά εκατομμύρια ευρώ μπάτζετ σε επίπεδο ακαδημίας και πολύ ταλέντο ήταν σίγουρα ένας δύσκολος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό.

Παρά το μέγεθος του αντιπάλου παίκτες και προπονητές των «ερυθρόλευκων» δε σταμάτησαν δευτερόλεπτο να πιστεύουν στη νίκη και στην πρόκριση. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Γερμανούς να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, όμως ο Ολυμπιακός ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεπε στην Μπάγερν να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Στο 32’ Πνευμονίδης και Χ. Κωστούλας πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το λάθος καθώς έστειλε την μπάλα πάνω στον Μουζακίτη, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για το 0-1 του Θρύλου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα «παγωμένοι» από το 0-1, ο Παπακανέλλος έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια από την αριστερή πλευρά, «πάτησε» περιοχή και από την κλειστή γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Γερμανών για το 0-2. Το κερασάκι στην τούρτα για τον Ολυμπιακό έβαλε ο Χ. Κωστούλας στο 40’, όταν επωφελήθηκε από κόντρα και με μονοκόμματο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν έγινε αρκετά πιεστική, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 με το γκολ του Ράμσακ.

Έτσι ήρθε και η πρόκριση του Ολυμπιακού για την τελική φάση του UEFA Youth League στη Νιόν της Ελβετίας, εκεί όπου ο Θρύλος είναι έτοιμος να γράψει ιστορία!

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ολοκληρώσει μεγάλο μέρος της προετοιμασίας του για την αναμέτρηση με τη Ναντ, που αποτελεί και τον ημιτελικό της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» θα αγωνιστούν όπως αναφέραμε την ερχόμενη Παρασκευή (19/04, 15:00) με το άλλο ζευγάρι Πόρτο – Μίλαν να διασταυρώνουν τα ξίφη τους την ίδια μέρα στις 19:00.

Η «ερυθρόλευκη» αποστολή

Οι Νέοι του Ολυμπιακού αναχώρησαν σήμερα, Τετάρτη, το πρωί για την Ελβετία καθώς ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους επί ελληνικού εδάφους. Ο τεχνικός της ομάδας, Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, μαζί με τον Δημήτρη Μαυρογενίδη έκαναν γνωστά τα ονόματα των ποδοσφαιριστών που απαρτίζουν την αποστολή για τη Νιόν.

Πάρτι... Θρύλου επί ΠΑΟ 1-3 στο Μετς

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στον δεύτερο τελικό της Volley League, τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 3-1 σετ (19-25, 25-18, 23-25, 15-25) τον Παναθηναϊκό και έκαναν το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του τίτλου. Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο και το τέταρτο σετ, είχαν τον έλεγχο στο τρίτο και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών. Εξαιρετική εμφάνιση από τις Κούμπουρα και Μλεΐνκοβα, με 28 και 27 πόντους, αντίστοιχα, με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να μετράει έξι άσσους, 10 μπλοκ, 44% στην επίθεση και 65% υποδοχή. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στο Λουτράκι, ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια «ανάσα» από το νταμπλ. Το Σάββατο (20/4) στις 19:00, ο Θρύλος θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τον τρίτο τελικό, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24.

«Εχτισε» διαφορά με «οδηγό» Κούμπουρα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5, όμως στο σημείο αυτό, ο Θρύλος ανέβασε «στροφές» και εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική λειτουργία του μπλοκ, ξέφυγε με +6. Με τρία διαδοχικά μπλοκ (τα δυο της Φαριόλ), διαμορφώθηκε το 6-12 για τις «ερυθρόλευκες», με τις γηπεδούχες να απαντούν με ένα 5-0 σερί και να μειώνουν στον πόντο, για το 11-12. Η Κούμπουρα έβαλε «στοπ» στο σερί αυτό και με δυο διαδοχικούς πόντους, έγραψε το 11-14, με την Μλεΐνκοβα στη συνέχεια να σημειώνει το 12-15. Με δυο νέες προσπάθειες της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του, φτάνοντας στο 12-16 αρχικά και στο 13-17 στη συνέχεια. Ακολούθησε η νέα μείωση του σκορ από πλευράς γηπεδούχων για το 16-17, με την Νίζετιχ να πετυχαίνει το 16-18 και την Κούμπουρα στη συνέχεια, να γράφει το 18-20 και το 18-21. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, ύστερα από φιλέ της Παπαφωτίου για το 18-22 και πήγε στο 5-0, για να φτάσει ο Θρύλος στο σετ μπολ με την Κούμπουρα στο 18-24. Με ωραία προσπάθεια, η Μλεΐνκοβα έγραψε το 19-25, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

«Μπήκε» δυνατά αλλά ισοφαρίστηκε...

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-2, όμως στη συνέχεια, δεν διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 5-5, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, για να προηγηθεί για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός στο 10-9. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε ακόμα δύο φορές, στο 11-12 με το μπλοκ της Φαϊρόλ στη Σαμαντάν και στο 13-14, όμως στην εξέλιξη του σετ, έμεινε πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να ανατρέψει εκ νέου την κατάσταση, με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να φτάσουν στο 25-18, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Είχε τον έλεγχο και ανέκτησε προβάδισμα

Στην έναρξη του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός είχε ξανά τον έλεγχο και το προβάδισμα και μετά το 2-2, έφτασε στο 2-5, με την Μλεΐνκοβα και διεύρυνε στο +4 τη διαφορά, με επίθεση της Κούμπουρα για το 2-6. Η ίδια διαμόρφωσε το 2-7 και η Μλεΐνκοβα, με άσσο, διεύρυνε στο 6-0 το «ερυθρόλευκο» σερί, γράφοντας το 2-8 για το +6 υπέρ του Θρύλου. Με επίθεση της Νίζετιχ (5-10) και εξαιρετικό άσσο της Κούμπουρα, διατηρήθηκε η διαφορά των έξι πόντων υπέρ των «ερυθρολεύκων», οι οποίες έφτασαν στο 5-11 αρχικά και στο 6-12 στη συνέχεια. Από δυο νέες επιθέσεις της Κούμπουρα προήλθε το 8-14 και το 8-15 για τον Ολυμπιακό, που έλεγχε απόλυτα το ματς στο σημείο αυτό, ενώ η Μλεΐνκοβα αύξησε για πρώτη φορά στο +8 το προβάδισμα, γράφοντας το 8-16, γεγονός που έφερε νωρίς και το δεύτερο τάιμ άουτ των «πράσινων». Δια χειρός Κούμπουρα προήλθε ο 18ος «ερυθρόλευκος» πόντος για το 11-18, με τις γηπεδούχες να μειώνουν στη συνέχεια στο 14-18. Η Κούμπουρα, ωστόσο, με μπλοκ αυτή τη φορά, δεν επέτρεψε την περαιτέρω μείωση του σκορ και διαμόρφωσε το 14-19. Ακολούθησε το 16-20, ύστερα από σερβίς της Σαμαντάν που κατέληξε στο φιλέ, με την Κούμπουρα να σημειώνει το 17-21, με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα σερί χάρη στο οποίο Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 20-21, όμως με κερδισμένο μπλοκ άουτ προήλθε το 20-22 και το 21-23 με νέο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα. Η ίδια έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 22-24, οι «πράσινες» μείωσαν σε 23-24, αλλά η εξαιρετική Κούμπουρα τελείωσε με επίθεση το σετ στο 23-25, βάζοντας ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού.

«Καθάρισε» εύκολα το τέταρτο και 1-3

Ο Θρύλος «μπήκε» πολύ δυναμικά και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε η Νίζετιχ που έγραψε, με άσσο, το 5-0, για να ακολουθήσουν δυο διαδοχικοί πόντοι της Μλεΐνκοβα (6-0) και της Εμμανουηλίδου με μπλοκ για το 7-0! Το εντυπωσιακό σερί διακόπηκε προσωρινά για το 1-7, όμως η Μλεΐνκοβα επανέφερε το +7, γράφοντας το 1-8. Η Φαϊρόλ, στη συνέχεια, έγραψε το 3-9 με πρώτο χρόνο, οι «πράσινες» μείωσαν σε 5-9, όμως η ίδια με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 5-10. Με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, προήλθε το 6-12 και με μπλοκ της Κούμπουρα το 6-13 που έφερε και το δεύτερο τάιμ άουτ των «πράσινων», με τη Φαϊρόλ να αυξάνει με άσσο στο +8 το προβάδισμα, γράφοντας το 6-14. Η Μλεΐνκοβα με επίθεση διεύρυνε στο +9 τη διαφορά (8-17), η οποία έγινε διψήφια στο 8-18. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση τη διαφορά ασφαλείας που είχε «χτίσει» και έφτασε στο 12-21, με την… ασταμάτητη Μλεΐνκοβα. Η ίδια, με εξαιρετικό σερβίς, έγραψε το 12-23, η Κούμπουρα έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 14-24 και τελείωσε το ματς στο 15-25, οδηγώντας το Θρύλο στη νίκη με 3-1, που τον φέρνει μια «ανάσα» μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ (1-3, σε 1.42): 19-25 (25’), 18-25 (24’), 23-25 (29’), 15-25 (24’)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/10 επ.), Καρκάσες 18 (14/39 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 22% άριστες), Άτκινσον 18 (17/42 επ., 1 μπλοκ), Γκρότους 7 (5/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Σάμανταν 14 (11/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 41% υπ. - 22% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 2 (1 άσος, 1 μπλοκ, 25% υπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 4 (4/22 επ., 62% υπ. - 42% άριστες), Καράρο, Εμμανουηλίδου 6 (3/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 28 (24/45 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φαριόλ 10 (4/16 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 27 (24/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 35% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 59% υπ. - 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη

Λύκειο Φιλοθέης και ερυθρόλευκα Teq Tables

Στο πρότζεκτ EU TEQ Games συμμετέχει ο Ολυμπιακός, ο οποίος συνεχίζει τις δράσεις του στα ευρωπαϊκά προγράμματα. Στο πλαίσιο του προγράμματος, ο σύλλογός μας υπέγραψε μνημόνιο συνεργασίας με το Γενικό Λύκειο Φιλοθέης «Στοχαστής Χ. Μαλεβίτης».

Το Γενικό Λύκειο Φιλοθέης θα χρησιμοποιεί τα «ερυθρόλευκα» Teq Tables για τη διεξαγωγή εκπαιδευτικών και αθλητικών δραστηριοτήτων, συμμετέχοντας ενεργά στο πρόγραμμα EU TEQ Games. Επίσης, το σχολείο θα συνεργάζεται με τον Ολυμπιακό για τη διοργάνωση και εκτέλεση σχετικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων, προάγοντας το πρότζεκτ.

Το Γενικό Λύκειο Φιλοθέης Στοχαστής Χ. Μαλεβίτης» παρέλαβε τα Teq Tables από τον σύλλογό μας, γνωρίζοντας το άθλημα του teqball στα παιδιά!

Να σημειωθεί, ότι σκοπός του προγράμματος EU TEQ Games είναι η προώθηση υγιεινών τρόπων ζωής, της φυσικής δραστηριότητας και ισότητας των φύλων στον αθλητισμό, μέσω της εισαγωγής ενός νέου αθλήματος, του teqball.

Το teqball είναι σχετικά νέο άθλημα (2012), που συμπεριλαμβάνει τη συμμετοχή ατόμων όλων των ηλικιών, φύλων και ικανοτήτων. Το teqball περιλαμβάνει τη χρήση ενός καμπύλου τραπεζιού που ονομάζεται Teq Table. Παραδοσιακά, το κύριο άθλημα που παίζεται είναι μια έκδοση του ποδοσφαίρου (teqball). Ωστόσο, το πρότζεκτ θα προωθήσει επίσης τη χρήση του teqtable που σχεδιάστηκε, έτσι ώστε να επιτρέπει την πρακτική και το παιχνίδι διαφόρων πολυαθλημάτων, όπως το teqvoly (παράγωγο του βόλεϊ), το teqpong (παράγωγο του ping-pong), το teqis (παράγωγο του τένις) και το qatch (παράγωγο του χάντμπολ).

Στο Μετς για το 0-2 ο Ολυμπιακός

Με στόχο το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24, αγωνίζεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού την Τετάρτη (17/04) το απόγευμα.

Συγκεκριμένα, στις 17:30, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μετς, για τον δεύτερο τελικό της Volley League. Μετά τη νίκη (3-2) του Σαββάτου (13/4), στον πρώτο τελικό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» του Λορέντζο Μιτσέλι δίνουν τη δεύτερη «μάχη» στην έδρα των «πράσινων», με μοναδικό στόχο το 2-0 στη σειρά, ώστε να πλησιάσουν ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Λορέντζο Μιτσέλι: «Μπροστά μας έχουμε έναν νέο τελικό, αυτή τη φορά στην έδρα του αντιπάλου. Η ομάδα έχει ξεχάσει ήδη το πρώτο ματς και αυτό είναι πολύ σημαντικό, ώστε να παλέψουμε για τον επόμενο τελικό.

Θα είναι διαφορετικό παιχνίδι. Βλέπουμε, ότι οι ομάδες είναι πολύ κοντά, οπότε στην εξέλιξη του ματς θα είναι σημαντικό να βρούμε κάποιες λεπτομέρειες, που θα βοηθήσουν να αποφασίσουμε πως θα κατευθυνθούμε. Είμαστε, λοιπόν, έτοιμοι για μία ακόμη μάχη».

Τζίνα Λαμπρούση: «Με τη νίκη στον πρώτο τελικό, έχουμε κάνει το πρώτο βήμα για τον μεγάλο μας στόχο. Τώρα, θέλουμε να πάρουμε τη νίκη και στον εκτός έδρας δεύτερο τελικό. Σίγουρα, θα είναι ένα δυνατό παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων και ξεκινάμε από το 0-0».

«Σαν να είναι 0-0...»

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» αλύπητα τον Παναθηναϊκό στο σερβίς έχοντας 15-0 άσσους, νίκησε ξανά με 3-0 τον «αιώνιο» αντίπαλο του και είναι πλέον μια νίκη μακριά απ’ τον εφετινό τίτλο της Volley League, με τους Ντανιέλ Καστελάνι και Ραφαήλ Κουμεντάκη να τονίζουν...

Ντανιέλ Καστελάνι: «Το... σενάριο και το 2-0 είναι καλό. Ωστόσο, μην ξεχνάμε ότι είμαστε στους τελικούς, παίζουμε με τον Παναθηναϊκό, οπότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα. Για εμάς, πρέπει να είναι ακόμα 0-0 η σειρά. Ωστόσο, είμαστε χαρούμενοι, γιατί παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ, με πολύ καλό σερβίς, μπλοκ-άμυνα».

Ραφαήλ Κουμεντάκης: «Ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα, έχει αθλητές καταξιωμένους που έχουν κερδίσει πολλά πράγματα, αθλητές της Εθνικής μας, οπότε σε καμία περίπτωση δεν τελείωσε τίποτα. Τίποτα δεν τελείωσε, δεν τα παρατάμε! Έχουμε ακόμα ένα ματς που πρέπει να κερδίσουμε. Θα ξεκουραστούμε λίγο και θα πάμε στο Μετς, για να κλείσουμε τη σειρά».

Περίπατος... Θρύλου 3-0 τον ΠΑΟ

Πάρτι... έστησε ο Θρύλος στο Ρέντη στον δεύτερο τελικό της Volley League και παραδίδοντας... μαθήματα στον ΠΑΟ έκανε άνετα το 3-0 και απέχει πλέον μια νίκη από την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, με σπουδαία εμφάνιση, 15 άσσους (15-0!) και 10 μπλοκ, ο Θρύλος κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και το τρίτο με ανατροπή (15-19) και διπλασίασε τις νίκες του επί των «πράσινων», κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Την Πέμπτη (18/4), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον τρίτο τελικό στην έδρα του ΠΑΟ, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Volley League.

Με μπλοκ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Γκουσταβάο να εκμεταλλεύεται την κακή τοποθέτηση των παικτών του Παναθηναϊκού και να «γράφει» το 6-5. Πάιπ του Ιντάλγκο και στη συνέχεια, άσσος, για το +3 (8-5) των πρωταθλητών Ελλάδας, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8 και 10-10, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το 12-10 του Θρύλου, ο οποίος ξέφυγε και πάλι με +3 (18-15), με μπλοκ του Τζούριτς. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης κέρδισε δύο σερί άσσους και έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (21-16) στους «ερυθρόλευκους», που συνέχισαν την κυριαρχία τους και έφτασαν με σχετική άνεση στο 25-17 και στο 1-0 σετ, με πόντο του Γκουσταβάο! Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μέτρησε τέσσερις άσσους και ισάριθμα μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟ «μπήκε» πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-1, με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο και να μειώνει σε 4-3. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικούς άσσους του Στερν, προσπέρασαν με +2 (7-5), ενώ ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 9-6. Μπλοκ του Τζούριτς και +4 (11-7), με τον Γκουσταβάο να παίρνει άσσο, για το +5 (12-7).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-10, ο Τζούριτς «απάντησε» (14-10), με μπλοκ, ενώ ο Τράβιτσα σήκωσε «τείχος» (μονό μπλοκ) και ανέβασε τη διαφορά στο +6 (19-13). Με δύο σερί άσσους του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ξέφυγε με +8 (21-13), με τον Ιντάλγκο να «καθαρίζει» το σετ, με πλασέ, για το 25-16 και το 2-0.

Με τον 15ο άσσο (15-0), 26-24 και 3-0!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 4-2, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές» και προσπέρασαν με 5-4, με άσσο του Στερν. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε δύο φορές (7-7, 8-8), με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο, για το 11-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξέφυγαν με +3 (12-15, 13-16, 14-17) και +4 (15-19), όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του και με δύο σερί άσσους του Τζούριτς, ισοφάρισε σε 20-20! Ο Στερν ισοφάρισε σε 21-21 και 22-22, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23), με επίθεση του Κουμεντάκη! Ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 24-24, ο Τζούριτς έδωσε ένα ακόμα σετ μπολ/ματς μπολ (25-24), με τον Τράβιτσα να τελειώνει το ματς με άσσο, για το 26-24 και το 3-0!

Τα σετ (3-0 σε 1.19): 25-17, 25-16, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3άσσοι, 21% υπ. - 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. - 21% άριστες)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. - 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. - 50% άριστες)

Πρώτα Εθνικός και μετά F4 για Θρύλο

Τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα συνεχίζει, την Τρίτη (16/04), σε ευρωπαϊκό «φόντο», η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού καθώς μετά την υποχρέωση έχει ταξίδι για Βαρκελώνη και F4.

Πιο συγκεκριμένα, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετωπίζουν τον Εθνικό, τον οποίο υποδέχονται στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, στις 19:30, για την 20ή αγωνιστική της Α1, με στόχο το «20 στα 20», σε συνδυασμό με μια καλή εμφάνιση.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» του Δημήτρη Κραβαρίτη θα στρέψουν εξ ολοκλήρου την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την Πέμπτη (18/04), θα αναχωρήσουν με προορισμό τη Βαρκελώνη, για τη συμμετοχή τους στο F4 του Champions League και τον ημιτελικό του Σαββάτου (20/4) με την Ματαρό.

«Ερυθρόλευκη» πεντάδα στο Πανευρωπαϊκό

Με προορισμό το Βελιγράδι, για τη συμμετοχή τους στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αναχώρησαν τη Δευτέρα (15/04), πέντε αθλητές του τμήματος πυγμαχίας του Ολυμπιακού.

Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» Αλεξέι Λαζακασβίλι, Αριστοτέλης Ψάρρας, Διονύσης Ψυχογιός και Μιχάλης Τσαμαλίδης και η «ερυθρόλευκη» Εβελίνα Μαυρομμάτη θα συμμετάσχουν στη μεγάλη διοργάνωση της Σερβίας, με στόχο τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

«Διαφορετικό παιχνίδι, είμαστε έτοιμοι»

Την Δευτέρα (15/4) στις 17:45 (ΕΡΤ 3), η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Volley League, με στόχο το 2-0 στη σειρά.

Ο προπονητής του Θρύλου, Ντανιέλ Καστελάνι, δήλωσε: «Είναι ένας ακόμα τελικός, η ομάδα είναι καλά. Θέλουμε να δείξουμε καλό πρόσωπο, όπως στον πρώτο αγώνα που η εικόνα μας ήταν πολύ θετική.

Ωστόσο, το πιο σημαντικό τώρα, είναι να ξεχάσουμε τι έγινε και να είμαστε έτοιμοι για ένα διαφορετικό παιχνίδι. Γιατί το ματς αυτό θα είναι διαφορετικό.

Πιθανότατα, ο αντίπαλος θα αλλάξει κάποια πράγματα, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να καταλάβουμε ποιο θα είναι το κλειδί για αυτόν τον τελικό.

Η ομάδα έχει κάνει πολύ καλή προπόνηση, έχουμε δουλέψει και είμαστε έτοιμοι για τον δεύτερο τελικό με τον Παναθηναϊκό».

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS

ΨΗΦΙΣΤΕ

Ο Ολυμπιακός έχασε το Κύπελλο, χάνει και τον τίτλο και οδεύει ολοταχώς για αποτυχημένη σεζόν. Τι θεωρείτε πως πρέπει να γίνει ενόψει της επόμενης;