nea gi

eleven

Θωμάς Κορρές

«Παίκτες που δεν...πάνε στη μπάλα κάτι δείχνει»

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί καθώς ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Βιλερμπάν με 63-69, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην ψάχνει δικαιολογίες στις δηλώσεις του. Ο τεχνικός των Πειραιωτών τόνισε στη συνέντευξη Τύπου τα εξής:

«Συγχαρητήρια στην Βιλερμπάν έπαιξε πολύ καλά ως ομάδα. Για εμάς έπειτα από τρεις νίκες στη σειρά, είχαμε ένα δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι και να έχουμε μαχητικό πνεύμα, να μην είμαστε εγωιστές, αναγνωρίζοντας τη σημασία του αγώνα. Ειδικά όταν έχουμε εκτός παίκτες όπως ο Παπανικολάου, ο Μάρτιν και ο Λαρεντζάκης. Έπρεπε να ήμασταν τουλάχιστον μαχητές. Το ποσοστό στο σουτ δεν ήταν καλό και αντί γι αυτό όλες οι 50-50 μπάλες που είναι πολύ σημαντικές αυτές τις χάσαμε όλες. Αυτό δείχνει κάτι. Δείχνει ότι η διάθεση και το κίνητρο ήταν ερωτηματικό. Ήταν μια υπεροπτική προσέγγιση στο παιχνίδι. Πήραμε αυτό που αξίζαμε».

Για την αντίδραση στο πνευματικό κομμάτι: «Δεν θα ήθελα να μιλήσω συγκεκριμένα για παίκτες. Η προσέγγιση που είχαμε δεν ήταν η σωστή. Ξέρουμε ότι έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια. Δεν μπορεί τουλάχιστον να μην έχουμε την απαραίτητη θεώρηση γι αυτό το παιχνίδι. Οι κατοχές που όχι μόνο δεν πήραμε, δεχόμασταν κάρφωμα, ή καλάθι-φάουλ, ή δύο βολές. Οταν βλέπεις παίκτες να μην πηγαίνουν στη μπάλα κάτι δείχνει. Και εγώ έχω ευθύνη γι αυτό. Είχαμε λάθος θεώρηση στο παιχνίδι. Ο Σλούκας έκανε 2 φάουλ και δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα».

Για το σχήμα με τους τρεις ψηλούς και τη «μάχη» της οκτάδας: «Είχαμε στο ροτέισιον -1 παίκτη στο 5 τα λεπτά συμμετοχής θα ήτνα συγκεκριμένα. Έπρεπε να παίξει ο Ζαν Σαρλ μόνο στο 5. Δεν μας δόθηκε η δυνατότητα να παίξουμε αλλιώς. Γι αυτό παίξαμε με αυτόν τον τρόπο. Το πόσες νίκες θα χρειαστούμε, 18, 19 ή άλλες είναι εντελώς λάθος. Αυτό προσπαθώ να περάσω στην ομάδα. Από μια ομάδα σήμερα ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν υπερέχει σε ταλέντο. Είναι καθαρά το πόσο συγκεντρωμένος είσαι. Οι ελλείψεις είναι μέρος του παιχνιδιού. Μετά από νίκη πρέπει να δείχνεις χαρακτήρα. Αν ο Ολυμπιακός μετά από νίκες δεν δείχνει συγκεντρωμένος τον καθιστά ομάδα χαμηλότερου επιπέδου απ' ότι είναι»

Για το αν ήταν χειρότερη η σημερινή αντίδραση ή το παιχνίδι με την Βαλένθια: «Κόντρα στην Βαλένθια προερχόμασταν από νίκη. Δείχνεις τον χαρακτήρα σου μετά από νίκες και το πόσο συσπειρωμένος είσαι. Αυτό με ανησυχεί. Δεν παίξαμε για να κερδίσουμε, παίξαμε με λάθος τρόπο και αυτό είναι πρόβλημα. Όλοι είναι ίδιο, οι Έλληνες δεν καταλαβαίνουν παραπάνω, όλοι είναι παίκτες του Ολυμπιακού».

Διαβάστε περισσότερα...

«Ελπίζω να μας ταρακουνήσει αυτή η ήττα»

Στην κάκιστη επιθετικά παρουσία του Θρύλου κόντρα στη Βιλερμπάν στάθηκε ο Γιώργος Μποζίκας μετά την ήττα με 63-69 από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ για την 20η ημέρα της Euroleague. Ο ασίσταντ του Coach-B τόνισε στην κάμερα της NOVA τα εξής:

«Δεν μας πειράζει η ήττα, αλλά ο τρόπος που παίξαμε. Δεν οδηγήσαμε τη Βιλερμπάν σε λάθη στην επίθεση της και αντίστροφα δεν παίξαμε όπως θέλαμε στο μπροστά μέρος του παρκέ.

Δεν βρήκαμε ποτέ ρυθμό και δεν ματσάραμε την αθλητικότητα της Βιλερμπάν. Ελπίζω αυτή η ήττα να μας ταρακουνήσει. Δεν πρέπει να βάζουμε δεύτερες σκέψεις στο μυαλό μας».

«Να είμαστε πιο συνεπείς...»

Την κάκιστη εμφάνιση του Θρύλου κόντρα στη Βιλερμπάν στπ ΣΕΦ για την 20η ημέρα της Euroleague σχολίασε ο Οκτάβιους Έλις στη NOVA μετά το τέλος του αγώνα με τους Γάλλους και την οδυνηρή-καθοριστική για τη συνέχεια ήττα με 63-69.

Πιο αναλυτικά ο Αμερικανός σέντερ τόνισε: «Δεν πήραμε τις 50-50 μπάλες. Δεχτήκαμε πολλούς πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ της Βιλερμπάν και τις δεύτερες επιθέσεις.

Πρέπει να είμαστε πιο συνεπείς και όπως είπε ο προπονητής μας δεν γίνεται να κάνουμε τέτοιες εμφανίσεις. Μπορούμε να κερδίσουμε απέναντι της σε λίγες ημέρες».

Δεν έχασε... διδάχτηκε 100-74 από Φενέρ

Στον... πάτο της βαθμολογίας παραμένει ο Παναθηναϊκός με μια ακόμα ντροπιαστική ήττα, αυτή τη φορά με 100-74 από τη Φενέρ στην Τουρκία.

Στο 6-13 το ρεκόρ του τριφυλλιού που αποχαιρετά κάθε ελπίδα για 8άδα και πλέον μέχρι το τέλος της Regular Season της Euroleague θα κάνει... αγγαρεία με κίνητρο μόνο να μην τερματίσει 18ος σε σύνολο 18 ομάδων.

Μέχρι το… 13-12 ήταν μέσα στο ματς ο Παναθηναϊκός, που στη συνέχεια εξαφανίστηκε από το γήπεδο και στο τελευταίο δεκάλεπτο πέταξε...λευκή πετσέτα.

Γκούντουριτς και Ουλάνοβας με 15 πόντους οι πρώτοι σκόρερ, σκόραραν οι εννιά από τους δέκα παίκτες που αγωνίστηκαν για τη Φενέρ. Τραγικοί όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού σε μία από τις πιο ντροπιαστικές εμφανίσεις στην ιστορία του.

Φενερμπαχτσέ: Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

Παναθηναϊκός: Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).

Δεν παίζει με Βιλερμπάν ο Μάρτιν

Πλήγμα για τον Ολυμπιακό η απουσία του Χασάν Μάρτιν στο ματς με τη Βιλερμπάν καθώς ο Οκτάβιους Έλις θα κληθεί να τα βάλει... μόνος του με το θηρίο Μουσταφά Φαλ των 218 εκατοστών.

Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών ταλαιπωρείται από διάστρεμμα, δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί και ο Coach-B δεν θέλει να ρισκάρει.

Συνεχίζει να έχει ενοχλήσεις, δεν συμμετείχε ενεργά και στις τελευταίες προπονήσεις της ομάδας, οπότε αποφασίστηκε να τεθεί νοκ-άουτ από το ματς.

Ήττα 3-2 για Θρύλο στη Συρο

Στην επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από διάστημα διακοπής 2,5 περίπου μηνών, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-23, 25-20, 25-17, 25-20, 15-11) από τον Φοίνικα στη Σύρο στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος μετά μια μεγάλη περίοδο αγωνιστικής απραξίας, η έλλειψη διάρκειας στην απόδοση των «ερυθρόλευκων» στοίχισε την πρώτη βαθμολογική απώλεια, μέσα στην έδρα μιας ομάδας η οποία αποτελεί μια εκ των διεκδικητών του τίτλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επέδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» στο 1ο σετ, στο οποίο ξεκίνησε πολύ δυναμικά το έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του και παρότι προηγήθηκε με 15-9, το έχασε στις λεπτομέρειες με 25-23. Οι «ερυθρόλευκοι» απεμπόλησαν έτσι την ευκαιρία να προηγηθούν στο ματς και να διαμορφώσουν μια διαφορετική συνθήκη, ενώ τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς ο Φοίνικας πήρε και το 2ο σετ με 25-20. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς που οδηγούσε στην επίθεση και ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους αλλά και τον Χαραλαμπίδη που έδωσε αρκετές φορές τη λύση πάνω στο φιλέ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, παίρνοντας το 3ο και το 4ο σετ με 25-17 και 25-20. Στη «ρώσικη ρουλέτα» η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν στο 15-11 και πέτυχαν τη νίκη. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες φανέρωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα και το ζητούμενο πλέον είναι να αποκτήσουν ρυθμό και να βελτιώσουν σε διάρκεια την απόδοσή τους στα παιχνίδια που ακολουθούν. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους Πειραιώτες το μεθεπόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον ΟΦΗ εκτός έδρας.

Μπήκε δυνατά αλλά έχασε δικό του σετ…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε με τον Έγκλεσκαλνς και έτρεξε ένα 5-0 σερί, μετά από επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς αναγκάζοντας τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους πόντο και μείωσαν σε 1-5, μετά από μπλοκ στον Μιγιαΐλοβιτς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επίθεση του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ του Βουλκίδη διευρύνοντας στο +6 το προβάδισμά τους (1-7). Στη συνέχεια ο Φοίνικας με δυο διαδοχικούς πόντους του Πρωτοψάλτη πλησίασαν στους 3 (6-9), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με επίθεση του Έγλκεσκαλνς και διπλό μπλοκ των Όκολιτς και Μιγιαΐλοβιτς για το 6-11. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας στο 9-15, όταν δέχτηκαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο ο Φοίνικας μείωσε σε 12-15. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Φρομ, δίνοντας τον 16ο πόντο για τον Ολυμπιακό (12-16), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με νέο 3-0 σερί μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (15-16). Με δυο διαδοχικά μπλοκ, ο Αλεξάνταρ Όκολιτς απέτρεψε την ισοφάριση και επανέφερε τη διαφορά στο +3 (15-18). Ο Φοίνικας Σύρου πλησίασε ξανά σε 17-18, όμως δεν κατάφερε ούτε στη δεύτερη αυτή απόπειρα να ισοφαρίσει, αφού η επίθεση του Ράιτς κατέληξε άουτ για το 17-19. Το 4ο προσωπικό μπλοκ του Όκολιτς στον Πρωτοψάλτη αυτή τη φορά διαμόρφωσε το 17-20, για να ακολουθήσει το 18-20 από τον πρώτο πόντο που σημείωσε ο διαγώνιος των γηπεδούχων, Ράις. Ακολούθησε το 18-21 μετά από άμυνα που δεν έβγαλε ο Φοίνικας, ο οποίος ωστόσο πλησίασε για τρίτη φορά στον πόντο στο 20-21. Ο Μιγιαΐλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε τη λύση στο 20-22, όμως στη συνέχεια μετά από δική του επίθεση που κατέληξε άουτ, είχαμε την πρώτη ισοπαλία στο 22-22. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους στο 3-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 23-22, στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο Φοίνικας έφτασε στο σετ μπολ με 24-22, ο Μιγιαΐλοβιτς μείωσε σε 24-23 αλλά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το σετ με επίθεση του Πρωτοψάλτη φτάνοντας στο 25-23.

Δεν βρήκε ρυθμό και έμεινε πίσω με 2-0

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, τους γηπεδούχους να οδηγούν στο σκορ και να ξεφεύγουν με +2 στο 6-4. Το -2 για τον Ολυμπιακό παρέμεινε μέχρι το 9-7 το οποίο διαμόρφωσε ο Ράιτς, αλλά η ισοφάριση ήρθε με τον πρώτο ερυθρόλευκο άσσο δια χειρός Βουλκίδη στο 9-9. Στο νέο προβάδισμα των γηπεδούχων, με 10-9, απάντησαν οι Πειραιώτες ανακτώντας στο 10-11 με τον Έγκλεσκαλνς, ανακτώντας τα ηνία για πρώτη φορά μετά το 21-20 του 1ου σετ. Από λάθος των γηπεδούχων, διαμορφώθηκε το 10-12 υπέρ του Ολυμπιακού και με πρώτο χρόνο ο Όκολιτς διατήρησε το +2 στο 11-13. Στη συνέχεια ο Φοίνικας ισοφάρισε και προσπέρασε με δυο διαδοχικούς πόντους του Στερν (14-13), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 14-14 και τους γηπεδούχους να προηγούνται εκ νέου με 15-14. Από σερβίς άουτ του Παπαγγελόπουλου προέκυψε νέα ισοπαλία (15-15) και με νέα επίθεση του Στερν το 16-15. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο (17-17, 18-18, 19-19). Με άσσο του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε με +2 στο 21-19 και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Όκολιτς έφτασε στο 22-19. Με σερβίς του Πρωτοψάλτη στο φιλέ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-20, όμως με παρόμοιο λάθος στο σερβίς του Όκολιτς διαμορφώθηκε το 23-20. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-20, μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ των Μπράουν και Στερν στον Μιγιαΐλοβιτς και έκαναν το 2-0 στα σετ.

Βελτιώθηκε και μείωσε!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1 με δυο διαδοχικούς άσσους του Κρίστιαν Φρομ, έφτασε στο 5-1 με τον Μιγιαΐλοβιτς και στο 6-1 με τον Όκολιτς, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Από σερβίς άουτ του Φρομ, ο Φοίνικας πήρε το δεύτερο πόντο του στο σετ (2-6), αλλά με πόντο του Έγκλεσκαλνς και επίθεση άουτ του Μπράουν, ο Θρύλος ξέφυγε με +6 στο 2-8 . Στη συνέχεια με επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στη μέγιστη τιμή της (+7) για το 3-10! Ο Σέρβος ακραίος ανέβασε το δείκτη του σκορ πετυχαίνοντας το 3-11 που μαρτυρούσε την βελτίωση της εικόνας των Πειραιωτών, στην προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης που διαμορφώθηκε στα δυο πρώτα σετ. Με ένα 2-0 σερί μείωσαν οι γηπεδούχοι, σε 5-11, αλλά με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, ο Θρύλος έφτασε και πάλι στο +8 στο 5-13. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διατήρησε τον έλεγχο και το υπέρ της προβάδισμα (7-14, 8-15, 9-17, 10-18), φτάνοντας στο +9 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς ο οποίος έγραψε το 19-10 με το 17ο πόντο του! Ο Λετονός διαγώνιος πέτυχε στη συνέχεια το 20-12, υπέρ του Θρύλου, οποίος είχε βάλει γερές βάσεις για την κατάκτηση του 3ου σετ. Με το 8ο «ερυθρόλευκο» μπλοκ, αυτή τη φορά από τον Χαραλαμπίδη, προήλθε το 14-22 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Όκολιτς ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 16-24, έχοντας 8 ευκαιρίες να πάρει το σετ. Κάτι που πέτυχε μετά από σερβίς του Ράιτς που πέρασε άουτ για το 17-25, χάρη στο οποίο μείωσε σε 2-1!

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση και τάι μπρέικ!

Τρεις φορές προηγήθηκε στην έναρξη του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς (0-1) και με επιθέσεις των Έγκλεσκαλνς (1-2) και Φρομ (2-3), με τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο 4-3 και να φτάνουν στο 6-4. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 6-6 με τον Έγκλεσκαλνς αλλά έμειναν ξανά πίσω με -2 στο 8-6. Και αυτή την φορά όμως ισοφάρισαν σε 8-8, με τον Έγκελσκαλνς να φτάνει στους 22 πόντους. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-1 χάρη σε μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Στερν και ξέφυγαν με +2 χάρη σε άσσο του Μιγιαΐλοβιτς στο 9-11. Με επίθεση του Ράιτς και άσσο του Παπαγγελόπουλου ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 11-11, όμως ο Χαραλαμπίδης με νέο μπλοκ στον Στερν έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο, πετυχαίνοντας το 11-12. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο (12-12, 13-13), με τον Έγκλεσκαλνς να διατηρεί τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 13-14 αρχικά και το 13-15 στη συνέχεια. Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-15, αλλά το τριπλό ερυθρόλευκο μπλοκ σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη για το 14-16. Η εξαιρετική λειτουργία πάνω στο φιλέ συνεχίστηκε με τον Χαραλαμπίδη να δίνει αέρα τεσσάρων πόντων, χάρη σε δυο διαδοχικά μπλοκ, γράφοντας το 14-18. Ο Φοίνικας μείωσε στους 3 (15-18), αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς, επανέφερε το +4 στο 15-19, αρχικά και στη συνέχεια ο ίδιος αύξησε το προβάδισμα στο +5, γράφοντας το 15-20! Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιγιαΐλοβιτς ο Θρύλος έφτασε στο 16-21 και μετά από επίθεση άουτ του Ράιτς, διαμορφώθηκε το 16-22. Ύστερα από νέο λάθος του Ράιτς, προήλθε το 17-23, υπέρ των ερυθρολεύκων που χρειάζονταν πλέον 2 πόντους για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας μείωσε στους 4 τη διαφορά, με τον Στερν να σημειώνει το 19-23. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του εξαιρετικού Έγκλεσκαλνς, ο οποίος έφτασε στους 25 πόντους, ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 19-24, ενώ ο Λετονός διαγώνιος έγραψε και το 20-25, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι ερυθρόλευκοι και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο τάι μπρεικ καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 και 3-1. Ο Φρομ μείωσε σε 3-2, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα του +2 φτάνοντας στο 4-2, μετά από άουτ του Όκολιτς, ενώ ακολούθησε το 5-3 ύστερα από επαφή του ίδιου στο φιλέ. Χάρη σε άσσο του Στερν ο Φοίνικας Σύρου ξέφυγε με +3 (6-3), ο Έγκλεσκαλνς μείωσε σε 6-4, όμως οι γηπεδούχοι μετά από λάθος στο ερυθρόλευκο σερβίς πήγαν ξανά στο +3 (7-4). Ακολούθησε το 8-5, υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφερναν να διατηρήσουν το προβάδισμα των τριών πόντων μέχρι το 9-6, όταν ο Έγκλεσκαλνς μείσωε σε 9-7 και 9-8 ύστερα από μπλοκ στον Στερν. Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά το τάιμ άουτ, με τον Ράτκε να πετυχαίνει το 10-8 και τον Ράιτς να επαναφέρει τη διαφορά του +3 στο 11-8. Ο Φρομ μείωσε σε 11-9 και με μπλοκ του Όκολιτς στον Μπράουν, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο τη διαφορά για το 11-10. Ο Ράιτς έδωσε ανάσα στο Φοίνικα γράφοντας το 12-10 και μετά από επίθεση άουτ του Φρομ διαμορφώθηκε το 13-10. Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς δεν κατάφερε να νικήσει το μπλοκ του Φοίνικα, ο οποίος πήγε στο ματς μπολ με 14-10 και έφτασε στη νίκη τελικά με 15-11 μετά από σερβίς άουτ του Λετονού διαγώνιου.

Τα σετ: 3-2 σε 2.16. 25-23 (34’), 25-20 (27’), 17-25 (25’), 20-25 (31’), 15-11 (19’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 12-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-20

3ο σετ: 2-8, 8-16,14-21, 17-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 20-25

5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. - 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

«Το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε...»

Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Φοίνικα στη Σύρο στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague για τον Ολυμπιακό, με τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης Χέρμανς Έγκλεσκαλνς, να τονίζει μετά το ματς τα εξής:

«Η απώλεια του πρώτου σετ, ίσως μας επηρέασε συναισθηματικά, αφού αργήσαμε να αντιδράσουμε. Είχαμε μεγάλο προβάδισμα και παίξαμε ποιοτικά ορισμένες φορές αλλά κάποιες άλλες όχι.

Το περιμέναμε αυτό γιατί δεν βρισκόμαστε στο 100%. Σίγουρα μας λείπει ο ρυθμός, ξεκινώντας αυτή την περίοδο μετά από μια τόσο μεγάλη διακοπή. Είναι λογικό να υπάρξουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας αλλά είμαι αισιόδοξος ότι μέσα από τα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν θα παρουσιάσουμε βελτίωση και θα φτάσουμε στις νίκες που θέλουμε.

Αναμφίβολα δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν παλέψαμε. Είμαστε Ολυμπιακός. Αυτό το παιχνίδι τελείωσε. Το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε, αφού τα παιχνίδια είναι συνεχή και πρέπει να προχωρήσουμε».

Συνεχίζει στην Ομπραντόιρο ο Κόνιαρης

Ο δανεισμός του Αντώνη Κόνιαρη στη Χάποελ Χολόν "ναυαγησε" ελέω Covid-19 όμως ο 23χρονος Κρητικός γκαρντ δεν θα παραμείνει στον Πειραιά καθώς... περισσεύει.

Η πλευρά του συνεχίζει να ψάχνει ομάδα ώστε να έχει χρόνο συμμετοχής μέχρι το τέλος της σεζόν και υπάρχει σχεδόν ντικ με την  ισπανική Ομπραντόιρο, όπου στο παρελθόν είχε αγωνιστεί ο Κώστας Βασιλειάδης, αλλά και ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα οριστικοποιηθούν όλα και αν δεν αλλάξει κάτι την ύστατη ώρα, η ομάδα της Liga Edensa θα ολοκληρώσει θετικά τις συζητήσεις με τον Ολυμπιακό και τον παίκτη για να τον αποκτήσει δανεικό μέχρι το καλοκαίρι.

«Χαρούμενος για το νέο συμβόλαιο με ΟΣΦΠ»

Ο αρχιμπόμπερ του Ολυμπιακού, Γιουσέφ Ελ Αραμπί ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος και με τα γκολ του οδηγεί την ομάδα του Πειραιά στις νίκες, μίλησε στην ιστοσελίδα "Sofoot" και είπε πολλά και άκρως ενδιαφέροντα. Πιο αναλυτικά...

Για το συμβόλαιο του: «Είμαι χαρούμενος, το συμβόλαιό μου ανανεώθηκε αυτόματα για ένα χρόνο ακόμα, είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα και είμαι μέσα στους πρώτους σκόρερ».

Για τον Ματιέ Βαλμπουενά: «Κάνουμε παρέα εντός και εκτός γηπέδου. Είμαι χαρούμενος που παίζω μαζί του. Όλοι έχουμε στο μυαλό μας την καριέρα που έχει κάνει και κυρίως στη Μαρσέιγ. Είναι ο καλύτερος πασέρ του πρωταθλήματος. Είναι ευχαρίστηση να τον έχεις συμπαίκτη σου».

Για το γεγονός ότι στον Ολυμπιακό υπάρχουν αρκετοί γαλλόφωνοι ποδοσφαιριστές: «Είναι ωραίο να βρίσκονται στην ομάδα ο Σισέ, ο Μπα, ο Εμβιλά, που ήρθε φέτος. Επίσης είμαστε τυχεροί που έχουμε ως αθλητικό διευθυντή τον Κριστιάν Καρεμπέ. Είναι θετικό ότι μιλάμε μαζί του και μπαίνουμε πιο εύκολα στην ομάδα».

Για το πως νιώθει στον Ολυμπιακό, ο Μαροκινός φορ υπογράμμισε: «Με υποδέχθηκαν καλά από το ξεκίνημα. Έπρεπε να αποδείξω πράγματα. Μετά από τρία χρόνια στο Κατάρ πολλοί θα νόμιζαν ότι θα είχα εξαφανιστεί. Σήμερα νιώθω πολύ καλά στην Ελλάδα και τα πάντα πηγαίνουν ωραία. Οι οπαδοί με λατρεύουν και αισθάνομαι καλά στον Ολυμπιακό».

Τέλος ρωτήθηκε και για το αν θα σκεφτόταν να κλείσει την καριέρα του στην Καέν, την ομάδα στην οποία υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο: «Θα ήταν θαυμάσιο να ολοκληρώσω την ποδοσφαιρική μου καριέρα στην Καέν».

Ο... μαέστρος Βαλμπουενά (pic)

Όταν υπάρχει κλάση, ποιότητα και καρδιά, η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο στο ποδόσφαιρο και η ζωντανή απόδειξη αυτού είναι ο Ματιέ Βαλμπουενά ο οποίος οδηγεί τον Ολυμπιακό εδώ και ενάμιση χρόνο στις επιτυχίες:

"The "Maestro" Mathieu Valbuena on duty! #Olympiacos #Captain #Valbuena #Duty #France #Football" αναφέρει το ποστάρισμα της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τον Γάλλο "μαέστρο".

Δείτε το παρακάτω...

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS

ΨΗΦΙΣΤΕ

Ο Ολυμπιακός με την προσθήκη του Κώστα Σλούκα έφτιαξε το "παζλ" της νέας σεζόν, με το ρόστερ να φέρει 100% την υπογραφή του Γιώργου Μπαρτζώκα. Μέχρι πού βλέπετε να φτάνει η ομάδα τη νέα σεζόν στη Euroleague;

ΣΧΟΛΙΑ ΧΡΗΣΤΩΝ

SPORTBET.GR ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ

προγνωστικά στοιχήματος

Με Άρσεναλ και Ρεάλ για το 2.95

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (14/01) περιλαμβάνει δύο αναμετρήσεις από την αγωνιστική δράση στην Ευρώπη. Στην Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας, η Άρσεναλ υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας. Στον δεύτερο ημιτελικό του Σούπερ Καπ...

Read more

Με γκολ Σίτι 1.87 και Τότεναμ

Δύο επιλογές από την αγγλική Πρέμιερ Λιγκ, περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Τετάρτης (13/01). Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται την ντεφορμέ Μπράιτον και έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Αργότερα διεξάγεται το...

Read more

Με το 2.15 της Γιουνάιτεντ και ασιατικό

Το πρόγραμμα της Τρίτης (12/01) περιλαμβάνει δράση από την αγγλική Πρέμιερ Λιγκ. Η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δοκιμάζεται στην έδρα της Μπέρνλι. Την ίδια ώρα (22:15), η Γουλβς υποδέχεται την Έβερτον. Ας...