«Είμαι στρατιώτης του Ολυμπιακού»

Τη χαρά του για την επιστροφή του στον πάγκο του...

«Δεν θα ξεχάσω όσα έζησα στoν ΟΣΦΠ»

Αξέχαστη θα μείνει για τον Κέβιν Μιραλάς η διετία που...

Λευκή ισοπαλία για τον Ολυμπιακό με την Οσμάνλισπορ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων που έγινε στο Καραϊσκάκη για τη φάση των "32" του Europa League και ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει ρεβάνς.

Οι ερυθρόλευκοι δεν παρουσίασαν κάτι καινούριο σε αυτό το παιχνίδι απέναντι σε μια μικρομεσαία τουρκική ομάδα η οποία τον τελευταίο ενάμιση μήνα είναι σε τραγική κατάσταση.

Με μηδενική ανάπτυξη από τον άξονα, με "φτερά" που δεν δημιούργησαν προβλήματα στους Τούρκους και γενικώς με μια αναιμική δημιουργία πολύ προβλεπόμενη και εύκολα αναχαιτίσιμη ο Ολυμπιακός προσπαθούσε αλλά φυσικά δεν μπορούσε. Ούτε καν από κάποια προσωπική έμπνευση δεν μπορούσαν να απειλήσουν οι ερυθρόλευκοι και ό,τι καλό έγινε στην επίθεση ήταν από... σπόντα όπως οι φάσεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με Μποτία που κέρδισε το "ριμπάουντ" μετά από κόρνερ και σούταρε στην κλειστή γωνία και Καρντόσο που του έδωσαν πάσα οι Τούρκοι εκτός περιοχής και σούταρε αδύναμα ή στο δεύτερο ημίχρονο ένα σουτ του Μάρτινς μετά από διώξιμο της άμυνας με πλασέ πολλά μέτρα εκτός περιοχής...

Οι Τούρκοι από την άλλη έπαιξαν αμυντικά, έδωσαν χώρους και έψαξαν να κάνουν κάτι στην κόντρα και σαφώς έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι με το 0-0 ενόψει της ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Άγκυρα. Στα αξιοσημείωτα οι πολλές κάρτες που έδωσε ο Γάλλος ρέφερι με αποκορύφωμα την αποβολή του Βιάνα ο οποίος προκάλεσε την... τύχη του με ανόητη ενέργεια εις βάρος του αντιπάλου και ο καρτάκιας ρέφερι που είχε δείξει ήδη πολλές πριν, δεν του χαρίστηκε.

O Oλυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο ματς και κέρδισε τις πρώτες προσωπικές μονομαχίες ενώ είχε και το σουτ του Φορτούνη σε απευθείας φάουλ από εξαιρετική θέση δυο μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Τούρκοι έδωσαν χώρο και ο Ολυμπιακός δεν είχε τρόπο να αντεπεξέλθει. Με τους Ρέτσο και Μάρτινς στη μεσαία γραμμή να δυσκολεύονται να περάσουν τη μπάλα μπροστά από τον άξονα, τους πλάγιους μπακ και εξτρέμ επίσης να χάνουν τις μονομαχίες, οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ορθολογικά. Στο 11’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα του Μποτία από τον Τσαγκιράν μετά από κόρνερ, σε ένα από τα κλασικά αλληλοτραβήγματα σε τέτοιες φάσεις. Κόντρα στο 20' για τους φιλοξενούμενους με τον Μπιφουμά να κάνει την παράλληλη μπαλιά όμως ευτυχώς ο Ντελάρζ για λίγο δεν βρήκε με προβολή τη μπάλα για να σκοράρει. Με το... κιάλι ψάχνουμε στη συνέχεια τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι το 41’ όταν ο Μποτία μετά από αναμπουμπούλα στο δεύτερο δοκάρι σούταρε από τη συμβολή των γραμμών της μικρής περιοχής πάνω στον πορτιέρε, ενώ και το σουτ του Καρντόσο ένα λεπτό αργότερα δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Οσμάνλισπορ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Ντελάρζ με ωραία προσπάθεια γύρισε το κορμί του και επιχείρησε να σουτάρει από δεξιά εντός περιοχής πολύ κοντά στο τέρμα, όμως ο Μποτία έβαλε σωτήρια την προβολή.

Ο Ολυμπιακός ήθελε αλλά δεν μπορούσε καθώς ο Φορτούνης ήταν σε τραγική βραδιά και τον καθάρισαν εύκολα οι Τούρκοι ενώ και ο Καρντόσο ήταν ωσεί παρών χωρίς κίνηση και χωρίς να παίρνει μπάλες. Στο 55’ ο Σεμπά με επέλαση εκτός περιοχής σούταρε με το αριστερό για να διώξει ο Καρτσεμάρσκας ενώ στο 58' φοβερό πλασέ του Μάρτινς με τη μια μετά από διώξιμο της άμυνας υποχρέωσε τον πορτιέρε των Τούρκων σε εκτίναξη στο παραθυράκι για να διώξει.

Και ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκει έστω και χωρίς πλάνο το δρόμο για να κάνει τελικές, ο Βιάνα με ανόητη ενέργεια στο 74' αντίκρυσε την κόκκινη καθώς κλώτσησε έστω και χωρίς δύναμη αντίπαλο σε νεκρό χρόνο και ενώ είχε σφυριχτεί φάουλ. Εκεί τελείωσαν όλα καθώς με αριθμητικό μειονέκτημα ο Θρύλος δεν κατάφερε να απειλήσει στη συνέχεια και μοιραία το 0-0 "σφράγισε" τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό, Ρέτσος, Μαρτίνς (88' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (71’ Μανθάτης), Ανδρούτσος, Σεμπά, Καρντόσο (76’ Ρομαό). Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Ανσαριφάρντ, Νικολάου, Παρέδες.

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούσκου, Προχάτσκα, Πίντο, Κάρλος, Τσαγκιράν, Μπιφουμά (90’+4’ Γκιουβέν), Εντιαγέ, Ρεγκατέν, Ντελάρζ (81’ Ρουσέσκου). Στον πάγκο: Αρικάν, Σουκάλα, Γουεμπό, Μπαγίρ, Μάιερ.

Διαιτητής: Ρούντι Μπουκέ (Γαλλία)
Βοηθοί: Φρεντερίκ Κανό (Γαλλία), Σιρίλ Γκρινγκορέ (Γαλλία)
Επιπρόσθετοι: Νικολά Ρανβίγ (Γαλλία), Αμάουρι Ντελερού (Γαλλία)
Τέταρτος: Ερίκ Ντανιζάν (Γαλλία)

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

90+5' Τέλος αγώνα

90+4' Αλλαγή για την Οσμανλί. Γκιουβέν αντί Μπιφουμά

88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανσαριφάρντ αντί Μάρτινς

87' Αλλαγή για την Οσμάνλισπορ. Περνάει ο Μάιερ αντί του Κάρλος

86' Κούρσα Σισοκό από αριστερά, κερδίζει μια κόντρα και ξεπερνάει έναν αντίπαλο, πατάει περιοχή και πέφτει κάτω ζητώντας πέναλτι, όμως έχει κάνει πριν επιθετικό φάουλ και ως εκ τούτου δεν υπάρχει κάτι

81' Αλλαγή για την Οσμάνλισπορ. Ρουσέσκου αντί Ντελάρζ

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Καρντόσο και μέσα ο Ρομαό σε μια προσπάθεια του Μπέντο τουλάχιστον να μην χάσει το ματς παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα

74' KOKKINH στον Βιάνα γιατί κλώτσησε έστω και χωρίς δύναμη στα πόδια τον πεσμένο στο χορτάρι Προχάτσκα και ενώ είχε σταματήσει το παιχνίδι για φάουλ υπέρ των Τούρκων. Τραβηγμένη η κάρτα

71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Φορτούνης με πρόβλημα στο γόνατο και μέσα ο Μανθάτης

64' Κίτρινη στον Μποτία για πέξιμο με το χέρι

63' Κίτρινη στον Κουρουτσκού για σκληρό φάουλ στον Ανδρούτσο

61' Κίτρινη στον Τιάγκο Πίντο για τράβηγμα της φανέλας πάνω στον Σεμπά

57' Διώξιμο της άμυνας, πλασέ με τη μια του Μάρτινς πολλά μέτρα εκτός περιοχής η μπάλα έχει πορεία προς το γάμα αλλά πήρε ύψος και δεν είχε δύναμη και ο Καρτσεμάρσκας εκτινάσσεται και διώχνει με δυσκολία

55' Τελική για τον Ολυμπιακό με τον Σεμπά να σουτάρει εκτός περιοχής με το αριστερό και να διώχνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Καρτσεμάρσκας

46' Έναρξη δευτέρου μέρους δίχως αλλαγές για τις δύο ομάδες

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1' Τέλος ημιχρόνου

45' Κίτρινη απόλυτα δικαιολογημένη στον Φορτούνη για θέατρο. Έπεσε μόνος του λίγο εκτός περιοχής χωρίς κανένα απολύτως λόγο

44' Ευκαιρία για τους Τούρκους, Σέντρα από δεξιά, ο Εντιαγέ με το δεξί την κατεβάζει και τη φέρνει μπροστά του δεξιά εντός μικρής περιοχής, επιχειρεί το σουτ όμως την ύστατη στιγμή ο Μποτία βάζει σωτήρια το τάκλιν και διώχνει τον κίνδυνο

42' Λάθος της άμυνας των Τούρκων και πάσα-δώρο στον Καρντόσο, σουτ του Παραγουανού ένα μέτρο εκτός περιοχής, έπεσε εύκολα και έδιωξε ο Καρτσεμάρσκας

41' Υποψία ευκαιρίας για τον Θρύλο. Κόρνερ από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι και στη γωνία της μικρής περιοχής ο Μποτία πηδάει για την κεφαλιά με δύο αντιπάλους, κερδίζει το ριμπάουντ και σουτάρει στην κίνηση όμως διώχνει στην κλειστή γωνία ο Καρτσεμάρσκας

35' Λάθος υπόδειξη οφσάιντ αυτή τη φορά εις βάρος του Μπιφουμά

32' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Ανδρούτσο αν και στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε ο πορτιέρε των Τούρκων

26' Κίτρινη στον Εντιαγέ για επικίνδυνο τάκλιν στον Μάρτινς

23' Δυσκολεύεται ο Ολυμπιακός να φτάσει απειλητικά στα αντίπαλα καρέ, αντίθετα οι Τούρκοι έχουν δώσει χώρο και ψάχνουν τις επικίνδυνες κόντρες και θέλει μεγάλη προσοχή αυτό από την τετράδα της άμυνας των ερυθρολεύκων που ανεβαίνει ψηλά και αφήνει χώρους

20' Επικίνδυνα οι Τούρκοι από τα άκρα, μια από τα δεξιά με παράλληλη σέντρα του Μπιφουμά ευτυχώς δεν πρόλαβε ο Ντελάρζ να σκοράρει και μια από τα αριστερά, πάλι με παράλληλη σέντρα δίχως αντίκρυσμα

16' Ο Ανδρούτσος πάτησε για τον Σεμπά, σουτ του τελευταίου η μπάλα ψηλά άουτ

14' Κίτρινη κάρτα στον Λουίζ Κάρλος για φάουλ στον Φορτούνη

10' Κίτρινη κάρτα στον Ρέτσο για τάκλιν πάνω σε αντίπαλο

6' Κίτρινη στον Φιγκέιρας. Ο Πορτογάλος δέχεται απόλυτα δικαιολογημένα την κίτρινη κάρτα γιατί πήγε με τις τάπες στον αστράγαλο του Ρεγκατέν

3' Ο Φορτούνης εκτελεί φάουλ λίγο εκτός περιοχής με το δεξί, η μπάλα όμως δυο μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ